Wartość każdego samochodu należy określać oddzielnie. Na wycenę danego auta wpływa wiele czynników, które dotyczą zarówno samego samochodu jak również nie są z nim bezpośrednio związane. Z tego powodu wycena samochodu jest dość skomplikowaną czynnością i teoretycznie takie same auta (marka, model i rok produkcji) mogą mieć całkowicie inną wartość rynkową.
Do głównych czynników, które wpływają na naszą wycenę należą:
- marka, model oraz rok produkcji,
- obecny stan techniczny i wizualny,
- liczba właścicieli od nowości,
- historia i dokumentacja serwisowa,
- dokumentacja dotycząca serwisu i pochodzenia pojazdu,
- historia napraw blacharskich oraz jakość wykonania,
- pochodzenie – sprowadzony czy kupiony w polskim salonie,
- popyt i podaż na rynku wtórnym,
- i wiele innych.
Każdy samochód ma swoją wartość, zarówno dla właściciela, jak i kupującego. Podczas wyceny staramy się, aby obydwie strony były zadowolone. Należy podkreślić, że żaden skup samochodów nie oferuje ceny rynkowej, również nasz. Jako firma ponosimy koszty prowadzenia działalności, koszty reklamowe i koszty związane z obrotem samochodami używanymi. Z tego powodu oczekujemy przychodu który pokryje koszty i pozostawi jakiś zysk.
Nie oferujemy ceny typowo rynkowej, jednakże staramy się, aby nasza wycena samochodu była jak najbardziej do niej zbliżona. W przypadku zadbanych egzemplarzy jest to ok. 80-90% wartości rynkowej w zależności od kosztów, które będziemy zmuszeni ponieść po zakupie. Różnica pomiędzy naszą propozycją a wartością rynkową zmniejsza się wraz ze wzrostem wartości samochodu – z tego powodu nasza oferta jest najbardziej atrakcyjna dla właścicieli młodszych i droższych aut.
Wypełnij formularz zgłoszenia sprzedaży samochodu już teraz a wycena samochodu online zostanie przesłana do Ciebie w ciągu kilku godzin – wykonana indywidualnie przez naszego przedstawiciela a nie przez zautomatyzowany program. W odpowiedzi na Twoją ofertę otrzymasz wycenę samochodu w postaci przedziału cenowego. W większości przypadków cena oferowana podczas oględzin na żywo zawiera się w proponowanym przedziale – o ile informacje podane w formularzu są zgodne z prawdą.
Sprzedając samochód prawdopodobnie porównasz oferty kilku firm. Bardzo często zdarza się, że klient kontaktuje się z nami i odwołuje się do propozycji firm konkurencyjnych. Niestety wiele skupów samochodów stosuje techniki, które manipulują zachowaniem klienta w taki sposób, aby ostatecznie sprzedał swoje auto po zaniżonej cenie.
Są również „firmy” należące do szarej strefy, czyli osoby, które trudnią się kupnem samochodów dorywczo i nie mają zarejestrowanej działalności. Być może ich propozycja będzie wyższa, ale wiąże się to również z większym ryzykiem po sprzedaży samochodu. Sprzedaż samochodu na zasadach niezgodnych z prawem może być przyczyną kłopotów nawet po kilku latach. Zastanów się czy warto ponosić takie ryzyko.
Porównując naszą ofertę z innymi sprawdź, czy:
- Oferta złożona przez telefon lub e-mail nie ulegnie znacznej zmianie podczas spotkania i oględzin?
Staramy się nie wykraczać poza zaproponowany wcześniej przedział cenowy jeśli opis zgadza się z rzeczywistością. Niestety popularną techniką „zwabienia” klienta jest oferowanie zawyżonych kwot podczas pierwszego kontaktu. Gdy klient przyjedzie na miejsce dochodzi do szczegółowej oceny samochodu, która trwa kilka godzin. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na terenie firmy właściciel otrzymuje propozycję o kilkadziesiąt procent niższą od pierwotnej ceny.
Najczęściej robią tak firmy, które wymagają przyjazdu klienta na oględziny do oddziału firmy. - Otrzymasz płatność od razu czy dopiero po sprzedaży samochodu klientowi finalnemu?
My płacimy natychmiast po sporządzeniu dokumentów w wybranej przez Ciebie formie. W niektórych firmach trzeba czekać na płatność nawet kilka dni.
- Otrzymasz od razu dokument potwierdzający sprzedaż?
My wypełniamy wszystkie dokumenty od razu. Niektóre firmy dostarczą Ci dokument sprzedaży dopiero po sprzedaży samochodu klientowi końcowemu.
- Pole z danymi kupującego jest wypełnione czy pozostaje puste (tzw. umowa in blanco)?
Nie korzystamy w umów „in blanco” – od każdego pojazdu płacimy podatki należne Urzędowi Skarbowemu. Ostrzegamy, że są osoby, które reklamują się jako skup samochodów a w rzeczywistości nie mają zarejestrowanej działalności i działają w szarej strefie. Jako kupującego wpisują klienta końcowego, dzięki czemu całkowicie unikają odpowiedzialności i nie płacą podatku.
- Dane na umowie wskazują na osobę z którą rozmawiasz, ewentualnie czy osoba ta ma stosowne upoważnienie?
U nas na umowie jako kupujący widnieje firma Selcar. Odradzamy podpisywanie umowy gdzie w polu kupującego są dane tzw. słupa. W tym przypadku nie wiesz komu sprzedajesz auto i możesz mieć w przyszłości poważne problemy.
- Jesteś zwolniony z dodatkowych kosztów, np. podatku PCC?
Na naszej umowie k-s widnieje zapis, że „wszelkie koszty podatkowe, w tym podatek od czynności cywilno-prawnych obciążają kupującego.” Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ czasami brakuje tego paragrafu.
- Firma, które złożyła wyższą ofertę w ogóle istnieje, jest legalna i jak długo funkcjonuje?
Jesteśmy zarejestrowaną firmą, działamy zgodnie z polskim prawem a skupem aut zajmujemy się od początku lat 90-tych. Wiele nowych firm działa w szarej strefie i nie płaci podatków – sprzedaż takiej osobie może być przyczyną problemów, które mogą się pojawić nawet po kilku latach.