Gdy nasze auto nie nadaje się do dalszego użytku z powodu wieku, stanu technicznego lub wyglądu po wypadku – należy oddać je na legalne złomowisko. Każda stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć od nas samochód.
Formalności
By jednak tak się stało przede wszystkim musimy posiadać dokumenty, poświadczające legalność posiadania przez nas auta. Są to:
-
dowód osobisty lub inny dowolny, potwierdzający naszą tożsamość
-
kartę pojazdu
-
dowód rejestracyjny
-
albo inny dokument potwierdzający numery wybite na nadwoziu pojazdu, jego podwoziu lub ramie
W przypadku, gdy oddajemy pojazd już częściowo zdemontowany – musimy posiadać stosowne zaświadczenie (np. protokół z miejsca wypadku), usprawiedliwiające stan pojazdu. Warsztat lub złomowisko musi natomiast wydać nam dokument o tym, że przyjęło pojazd i unieważniło jego dokumenty oraz tablice rejestracyjne. Odpowiednie pismo powinien także przesłać do odpowiedniego wydziały komunikacyjnego w ciągu 7 dni, zawiadamiające o zniszczeniu pojazdu. Właściciel pojazdu ma natomiast 7 dni na wyrejestrowanie pojazdu.
Zezłomowanie pojazdu poza autoryzowanym punktem grozi grzywną.
Koszty
W zależności od wyboru opcji na złomowaniu można zarobić lub do niego dopłacić. Najbardziej opłacalne są skupy aut, oferujące 200-300zł za auta, będące jeszcze na chodzie i nadające się na części. Na złomowiskach najczęściej nasze pojazdy przyjmowane są bezpłatnie. Nieco gorszy scenariusz czeka auta zdekompletowane – gdy ich waga jest niższa niż 10% wagi pierwotnej musimy się liczyć z dopłaceniem ok. 10 zł za każdy brakujący kilogram.