Dzisiaj postaram się opisać wady i zalety, zarówno prywatnej próby sprzedaży samochodu jak i odsprzedaży profesjonalnej firmie, która zajmuje się skupem samochodów za gotówkę.
Większość z nas jest niechętna do tego rodzaju sprzedaży, ponieważ uważa, że ceny oferowane przez te firmy są znacznie zaniżone. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie jest to domeną każdego auto skupu. Istnieją na rynku firmy, które proponują realne stawki za auta. Taka firma może sobie pozwolić na proponowanie wyższych ofert niż komisy, dealerzy czy inne skupy z kilku powodów. Najważniejszym powodem jest fakt, że często są to firmy rodzinne, które nie ponoszą takich kosztów działalności jak komisy i dealerzy, a co za tym idzie nie muszą osiągać wysokiej marży na autach, aby opłacić te koszty i dodatkowo wygenerować zysk.
Dodatkowo większość z nas uważa, że jest w stanie samemu przygotować i sprzedać swoje auto. Jednak idąc tym tokiem myślenia – czemu nie robimy sami chleba, nie naprawiamy sami komputerów, nie stawiamy sami domów, itp. – przeciez to też moglibyśmy zrobić. I tutaj kłania się podstawowa zasada. Zajmujemy się tym co potrafimy najlepiej i najefektywniej. Samodzielna sprzedaż samochodu to wbrew pozorom zadanie bardzo trudne. Jeśli chcemy sprzedać używany samochód musimy go przede wszystkim przygotować, ponieważ nikt nie będzie zainteresowany autem, jeśli będzie ono miało zakurzoną i poplamioną tapicerkę, porysowany i poobcierany lakier lub jakieś usterki mechaniczne. Firmy skupujące samochody zajmują się tym z reguły od wielu lat, mają ogromne doświadczenie i grono mechaników, dzięki czemu robią to o wiele sprawniej i przede wszystkim przy niższych kosztach niż osoby prywatne. Przygotowanie samochodu przez prywatną osobę wiąże się z koniecznością oddania auta do specjalnej firmy w celu oczyszczenia tapicerki i odnowienia lakieru, a jeśli auto posiada jakieś usterki mechaniczne również do warsztatu. A to niestety kosztuje…
Kolejnym minusem prywatnej sprzedaży samochodu jest marnotrawstwo czasu. Mało prawdopodobne jest, że zakupi go pierwsza osoba, która zadzwoni z jakiegoś ogłoszenia i która go obejrzy. Zazwyczaj na początku jest to kilka/kilkanaścia tefonów. Dopiero potem możemy się spodziewac oględzin, który z reguły kończą się wizytą u mechanika lub w autoryzowanej stacji obsługi. Z tego wynika, że na tylko jednego potencjalnego klienta tracimy kilka godzin. I do tego nie wiadomo, czy ta osoba kupi nasz samochód. Większość z nas pracuje do 17-18 – większość warsztatów i a.s.o również o tej porze kończy pracę, więc będzięmy zmuszenie wziąć jednodniowy urlop i poświecić go na sprzedaż samochodu, ale czy warto ryzykować… W tej sytuacji bardzo pomocne są skupy aut. Zapewniają dojazd do klienta do domu lub miejsca pracy, więc nie trzeba brać urlopu lub wychodzić wcześniej z pracy. Spotkanie może się nawet odbyć w godzinach wieczornych. Ludzie skupujący samochody to fachowcy, którzy potrzebują tylko kilku/kilkunastu minut żeby dokładnie ocenić stan samochodu. Na same oględziny poświęcamy około 30 minut. Oczywiście o żadnych podróżach do a.s.o. czy mechaników nie ma mowy- wszystko obbywa się na miejscu. Sporządzenie i wypłata gotówki to kolejne 30 minut. Na całą sprzedaż poświęcamy około jednej godziny i mamy kłopot z głowy. Po transakcji możemy mieć dziwne uczucie, że prywatnie mogliśmy osiągnąć wyższą kwotę, ale to nie jest pewne, ponieważ prywatni klienci również negocjują cenę – o ile w ogóle dojdzie do negocjacji ceny po kilkugodzinnych oględzinach….
Podsumowując, Jeśli chcesz sprzedać swoje auto, a nie wiesz gdzie i jak to zrobić, najlepszym wyjściem jest kontakt ze skupem samochodów. Zalety takiej sprzedaży zdecydowanie przeważaja nad wadami.
Co zyskujesz? Co tracisz?
Jeśli chodzi o zalety wyróżnię kilka najważniejszych punktów:
- na sprzedaż poświęcasz tylko 1 godzinę a nie kilka godzin,
- poświecasz czas tylko jeden raz a nie kilka razy, jak to ma miesce przy sprzedaży indywidualnej,
- nie tracisz pieniędzy na przygotowanie auta do sprzedaży. Samochód może być brudny na zewnątrz i środku, może mieć wady techniczne itp.,
- w przypadku większośći skupów samochodów masz pewność, że nie zostaniesz oszukany,
- nie musisz się martwić o sporządzenie odpowiednich dokumentów (umowa, wypowiedzenie itp.),
- nie denerwujesz się na prywatnych kupujących, którzy często szukają „dziury w całym”
Jedyne z czego rezygnujesz to potencjalnie wyższa kwota, którą mogłbyś uzyskać przy sprzedaży prywanej. Jednak powtórzę to jeszcze raz – to nie jest regułą. Często to właśnie skup aut zapłaci więcej…..
WIĘC JAK NALEŻY POSTĄPIĆ?????
Na początku skontaktuj się z jakimś skupem samochodów, a jeśli zaproponowana cena będzie według Ciebie zbyt niska możesz ostatecznie spróbowac sprzedaży prywatnej. Jedank historia pokazuje, że po kilku tygodniach próby sprzedaży indywidualnej i tak skontaktujesz się firmą, która odkupi samochód. Jednak należy się wtedy liczyć z tym, że ceny ciągle spadają, więc propozycja prawdopodobnie będzie niższa niż na początku.