Skutery w Polsce pojawiły się dosyć niedawno, ale szybko stały się popularną alternatywą dla samochodów. Pozwalają na szybsze poruszanie się po zatłoczonym mieście. Są znacznie tańsze w eksploatacji, szczególnie, gdy samochodem miałaby jeździć jedna osoba. No i znacznie łatwiej je zaparkować. Jak jednak wybrać odpowiedni skuter?
Jedynym dokumentem, który uprawnia nas do kierowania skuterem jest karta motorowerowa lub dowód osobisty. Kartę zdać można po ukończeniu 13. roku życia. Na jej podstawie prowadzić możemy każdy jednoślad, którego pojemność silnika nie przekracza 50 ccm oraz prędkość maksymalna nie jest większa niż 45 km/h.Skuterów na naszych drogach jest coraz więcej. Nie ma się co dziwić. Szybko dojechać możemy do pracy, szkoły, a nawet na zakupy. Przy tym ostatnim przyda się pojemny schowek, do którego zapakować możemy zakupione towary.Wybór skutera to dość trudny temat. Osoba, która nie ma doświadczenia związanego z mechaniką, motoryzacją, czy chociażby nie interesuje się nowościami na rynku jednośladów może mieć z tym problem. Dlatego warto zastanowić się, czego szukamy, jaki mamy budżet, ile jesteśmy w stanie wydać na koszty eksploatacji. Nie szukajmy z uporem modeli nowych. Często markowy, używany egzemplarz może okazać się lepszym wyborem niż nowy skuter, z dalekiego wschodu.
Wymiary
Tu zasada jest identyczna jak w przypadku zakupu samochodu. Większy pojazd oznacza wygodę, komfort jazdy. Ma to jednak swoje wady, takie jak uniemożliwienie przeciskania się między samochodami, przynajmniej w pewnym stopniu. Zbyt mały skuter to też udręka, szczególnie jeżeli jesteśmy dość wysocy.
Schowek na rzeczy
Tu zasada jest prosta – im większy, tym lepszy. Nie mniej jednak często wielkość schowka jest proporcjonalna do wymiarów całkowitych pojazdu, dlatego trzeba iść na kompromis. Przydatny okazać może się tak duży schowek, aby możliwe było schowanie w kim kasku.
Silnik – jaka moc?
Jeśli chodzi o same parametry skutera, biorąc pod uwagę maszyny, na których można jeździć bez prawa jazdy, nasz wybór jest dość ograniczony, ponieważ możemy zdecydować się jedynie na skuter o pojemności mniejszej niż 50 ccm. Poza pojemnością istotna jest także moc silnika. Im większa, tym skuter będzie lepiej przyśpieszał. Każdy koń mechaniczny przy tej masie pojazdu jest istotny. W skuterach montowane są silniki dwu i czterosuwowe. Przeciętny, mało doświadczony użytkownik nie odczuje różnicy.
Koszty eksploatacji – kiedy się opłaca?
Warto dowiedzieć się ile pali skuter jaki mamy zamiar kupić. Jeśli będziemy go używali jedynie do codziennej jazdy do pracy, wystarczy nam skuter o małej pojemności, ponieważ z pewnością będzie on mniejszy i zapewni nam płynniejszą jazdę, jednocześnie osiągając niskie spalanie w mieście. Jednak, jeśli szukamy czegoś zrywniejszego, co również przyda nam się na trasach za miastem, warto się rozejrzeć za jednośladem z mocniejszym silnikiem. Jeżeli chcemy dużo podróżować, szukajmy dużego skutera. Co prawda spalanie może wzrosnąć, ale komfort podniesie się znacząco. Przy kosztach eksploatacji warto wspomnieć także o OC. Wykupując je na osobę młodą, bez jakichkolwiek zniżek koszt ubezpieczenia nie powinien przekroczyć 100 zł/rok.
Prawo jazdy „A” – kiedy warto je mieć?
Każdy jednoślad, którego silnik ma pojemność większą niż 50ccm wymaga odpowiednich uprawnień od kierującego. Jest to prawo jazdy kat. „A”. Jeżeli posiadamy taki rodzaj uprawnienia, możemy kupować skuter nie kierując się już jakimikolwiek ograniczeniami ze strony mechanicznej.