W Polsce nie ma nadal obowiązku zmiany opon na zimowe. Projekt ustawy miał wejśc w życie 1 listopada 2013 roku. Jednak pomysł nie przeszedł nawet całej ścieżki legislacyjnej. Wiele ekspertów uważa, że to niedobrze i dla własnego bezpieczeństwa każe zmieniać opony na zimowe.
Brakiem ustawy nie są zachwyceni policjanci. Liczyli na to, że nowa ustawa wymusi na kierowcach obowiązek zmiany opon. Niestety, w Polsce wielu użytkowników samochodów jeździ na jednym komplecie opon tak długo, aż nie staną się zupełnie łyse. Bardzo źle wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Z powodu źle dobranych opon dochodzi na drogach do wielu wypadków.
Ustawa miałaby wymusić obowiązek posiadania opon zimowych na konkretnych drogach, dotyczy to głównie terenów górskich oraz Suwalszyczyzny. Opony takie musieliby także posiadać wybierający się na narty turyści. Podobna ustawa od 2011 roku obowiązuje w Czechach. W Europie brak obowiązku obowiązuje w Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii,na Węgrzech, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Turcji – jak widać są to kraje o dość łagodnej zimie.
Natomiast kraje o surowej zimie, takie jak: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia mają podobną ustawę.
Zgodnie z projektem, jazda na „zimówkach” miałaby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. Głębokość bieżnika opon nowelizacja ustawy reguluje jako nie mniejszą niż 4 mm. Mandat za brak „zimówek” lub zbyt płytki bieżnik mógłby wynieść maksymalnie 500 zł z dodatkową sankcją: odholowaniem na parking policyjny i utratą dowodu rejestracyjnego. Tymczasem opon zimowych używa w Polsce 95 proc. kierowców. Ich roczna sprzedaż oscyluje w granicach 5 mln sztuk.
W punktach wulkanizacji ustawiają się powoli kolejki, jednak pytanie, czy warto opony wymienić zadaje sobie wiele osób. Zachęcamy do przeczytania innego artykułu na ten temat:
http://www.selcar.pl/blog/wymieniamy-opony-na-letnie