Sezon wakacyjny za nami, jednak o każdej porze roku należy pamiętać o bezpiecznym przewożeniu zwierząt w aucie. Niewłaściwe ich przewożenie może stanowić zagrożenie nawet dla nas samych. Jak sprawić aby nasza podróż z pupilkiem była nie tylko bezpieczna, ale również komfortowa?
Podróże dalekie i bliskie z niesfornym zwierzęciem bywają prawdziwą udręką zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Wiele osób nadal zapomina, że zwierzę powinno być odpowiednio zabezpieczone, żeby nie stanowiło zagrożenia dla samego siebie, jak i dla innych uczestników podróży. Większość zwierząt podróż znosi, delikatnie mówiąc, źle, tym bardziej jeśli są niedzielnymi pasażerami. O ile podróż autem ze zwierzęciem do weterynarza nie jest szczególnie męcząca, o tyle długa podróż na wakacje, lub na święta do rodziny (coraz częściej na tego typu uroczystości zabierane są psy lub koty) bywa już prawdziwą udręką. Nasz pupil w czasie jazdy przede wszystkim wierci się, przemieszcza z jednej części auta do drugiej – taka „samochodowa wędrówka” bywa bardzo dekoncentrująca dla kierowcy pojazdu, co może stanowić swoiste zagrożenie nie tylko dla auta w którym znajduje się niesforny zwierzak, ale również dla innych uczestników ruchu. Zatem pytanie brzmi – jak odpowiednio zabezpieczyć zwierzę w czasie podróży?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają poprawić jakość i bezpieczeństwo podróży ze zwierzęciem. Podstawową zasadą jest to, że zwierzę powinno siedzieć na tylnym siedzeniu lub w specjalnie dostosowanym bagażniku (czasami niektóre samochody mają możliwość składania na płasko siedzeń, co znacznie ułatwia podróż z pupilem). Jeśli zwierzę jest spokojne podczas podróży wystarczy zakupić odpowiedni dywanik np. gumowy lub pokrowiec, który zabezpieczy siedzenie przed zniszczeniem lub ubrudzeniem i przypiąć go do odpowiedniej uprzęży, która mocowana jest do pasa bezpieczeństwa (wszystkie te elementy kosztują od kilkudziesięciu złotych w górę). Kolejną możliwością przewozu kotów lub psów jest zakup specjalnej klatki transportowej, którą mocuje się na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Opcja ta może być bardziej stresująca dla zwierząt niż w przypadku uprzęży, w takim wypadku należy stopniowo, przed właściwą podróżą, przyzwyczajać zwierzę do klatki.
Podróż ze zwierzęciem powinna być komfortowa i bezpieczna, na rynku oprócz akcesoriów do bezpiecznej jazdy, można również kupić auta, które zostały tak zaprojektowane, aby podróż z pupilem była bezpieczna i wygodna. Należy również pamiętać, żeby podczas podróży zwierzę podczas postojów miało dostęp do czystej wody, karmy oraz „toalety”.