Auto w firmie nie jest koniecznością, a jego obecność w przedsiębiorstwie zależy przede wszystkim od charakteru prowadzonej działalności. Posiadanie firmowego auta ma zarówno swoje plusy i minusy. Przedsiębiorcy mogą sfinansować nabycie auta na kilka sposobów. W naszym artykule przedstawimy dostępne możliwości.
Posiadanie samochodu związane jest dużymi kosztami, problemy mogą wyniknąć również przy ewidencji podatkowej. Jednak w niektórych branżach samochód jest po prostu niezastąpionym narzędziem pracy. W takim wypadku należy zastanowić się jak nabyć samochód, aby było to korzystne dla firmy. Jest kilka sposobów na sfinansowanie auta i każdy ma swoje plusy i minusy, przedsiębiorcy mogą auto m.in.:
– kupić za gotówkę,
– wziąć w leasing,
– wynająć.
Sposób finansowania samochodu zależy od przede wszystkim możliwości finansowych firmy, ilości niezbędnych pojazdów. Drugorzędną sprawą są korzyści podatkowe oraz preferencje. W Polsce najwięcej przedsiębiorców decyduje się na leasing, znacznie mniej firm bierze kredyt na auta lub wybiera formę mieszaną, czyli częściowo gotówka/kredyt/leasing (forma ta według ekspertów jest najbardziej korzystna). Zdecydowanie najrzadziej firmy wybierają wynajem samochodów.
Leasing
W naszym artykule zaczniemy analizować finansowanie samochodów od najpopularniejszego sposobu, czyli leasingu. Dowodem na to, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu niech będzie to, że odnotowuje się słabnące wyniki sprzedażowe nowych atu, natomiast firmy leasingowego regularnie odnotowują coraz większe zyski. Co jest głównym plusem leasingu? Przede wszystkim to, że auto posiadać może firma, której nie stać na nabycie auta. Zaznaczyć należy, że część firm po prostu nie chce przeznaczać wolnych środków na zakup samochodu lub samochodów. Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść leasingu jest to, ze firmy leasingowe współpracują z producentami samochodów, oznacza to mnie więcej tyle, że otrzymują oni duże upusty cenowe na samochody. Mało? Leasing wiąże się również z możliwością uzyskania atrakcyjnej oferty serwisowej lub zniżek ubezpieczeniowych.
– Leasing wydaje się być stworzony do finansowania inwestycji samochodowych, ponieważ dokładnie zaspakaja potrzebę klienta. Ta potrzeba to, wbrew tradycyjnemu myśleniu, nie posiadanie samochodu w sensie własnościowym, a przyjazne dla klienta użytkowanie samochodu. To podstawowa cecha wyróżniająca leasing. Kolejną jest specjalizacja. Trudno znaleźć sensowne argumenty przeciwko powierzeniu opieki nad pojazdem specjalistom, którzy znają się na samochodach, są w stanie zdjąć z klienta ciężar technicznej obsługi pojazdu i napraw w serwisach czy likwidacji szkód. Takie możliwości otwiera skorzystanie z produktów oferowanych przez firmy leasingowe specjalizujące się w finansowaniu i obsłudze technicznej flot samochodów – tłumaczy Jakub Kizielewicz, Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu Masterlease Polska.
Kredyt samochodowy
Kolejnym sposobem na sfinansowanie auta jest kredyt samochodowy, który skierowany jest do firm nieposiadających odpowiednią ilość gotówkę. Płatność może być rozłożona nawet na dłuższy okres, dzięki czemu wysokość rat nie jest bardzo obciążającym wydatkiem dla firmy. Obecnie dąży się do uproszczenia procedur, które pozwolą na szybsze wzięcie takiego kredytu. Podyktowane jest to przede wszystkim narastającą konkurencją zarówno ze strony banków, ale również firm leasingowych. Minusem kredytów samochodowych nadal są dodatkowe koszty, np. prowizje, opłaty manipulacyjne i wstępne.
Gotówka
Auto można nabyć również za gotówkę, jest to jednak nadal mało popularna forma. Dlaczego? Otóż niewiele firm ma do dyspozycji odpowiednią ilość gotówki, w przypadku jednego samochodu forma ta jest bardzo wygodna i nie wiąże się z ryzkiem prawno-finansowym. Niestety ten sposób jest praktycznie niemożliwy do realizacji, jeśli firma chce zakupić kilka lub kilkanaście aut. Kolejnymi minusami jest brak możliwości odliczenia auta od kosztów uzyskania przychodów, jest to możliwe tylko pod kątem odliczenia amortyzacji. Kolejną wadą jest VAT – należy go zapłacić od całej wartości samochodu (wyjątek – samochód ciężarowy).
Wynajem
Najmniej popularna forma finansowania samochodów w firmie, określa się ja mianem Full Service Leasing. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze tylko przy dużej liczbie samochodów. Do jej plusów należy zaliczyć przede wszystkim niewielkie zaangażowanie środków firmowych, niewiele formalności, kwestią ubezpieczenia i napraw zajmuje się firma wynajmująca.