5 stycznia 2013 roku ruszył kolejny rajd Dakar, tak jak przed rokiem zawodnicy będą ścigać się po bezdrożach Peru, Chile i Argentyny. Cała impreza potrwa do 20 stycznia, niestety dla Krzysztofa Hołowczyca rajd zakończył się już na 3 etapie.
Przypomnijmy tylko, że rajd po raz piąty odbywa się w Ameryce Południowej. Na liście startowej znalazło się 156 kierowców samochodów, 182 motocyklistów, 75 kierowców ciężarówek oraz 38 quadzistów. Co ciekawe po raz pierwszy Polacy wystartują w rajdzie jako Reprezentacja w Rajdach Terenowych – Poland National Team.
Polscy zawodnicy:
Samochody:
310 Krzysztof Hołowczyc/ Filipe Palmeiro (Por)(Monster Energy X-Raid Team) – MINI ALL4 RACING – (Poland National Team) – załoga wycofała się na 3. etapie.
336 Adam Małysz/Rafał Marton (Overdrive Toyota) – PICKUP HILUX TOYOTA – (Poland National Team)
339 Szymon Ruta/Laurent Lichtleuchter (FRA)(Orlen Team) – PICKUP HILUX TOYOTA
363 Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (NeoRaid Rally Team) – BMW X5 CC – (Poland National Team)
416 Dariusz Żyła/Pierre Calmon (FRA) (NeoRaid Rally Team) – MITSUBISHI PAJERO – (Poland National Team)
Ciężarówki:
500 Dariusz Rodewald/(HOL)Gerard de Rooy/(BEL)Tom Colsoul (Petronas Team de Rooy IVECO) – IVECO POWERSTAR (STRATOR – TORPEDO)
540 Grzegorz Baran/Bartłomiej Boba/Robert Jachacy (NeoRaid Rally Team) – MAN TG 4×4 – (Poland National Team)
546 Robert Jan Szustkowski Jr./Jarosław Kazberuk/Wojciech Białowąs (R-Six Team) – MERCEDES UNIMOG U400 – (Poland National Team)
Motocykle:
18 Jakub Przygoński (Orlen Team) – KTM 450 Replika
19 Jacek Czachor (Orlen Team) – KTM 450 Replika
47 Marek Dąbrowski (Orlen Team) – KTM 450 RR
Quady:
252 Łukasz Łaskawiec (Laskawiec Rally Team) – YAMAHA RAPTOR 700
253 Rafał Sonik (Wild Wolf C.A.T) – YAMAHA RAPTOR 700 – (Poland National Team)
Do faworytów wśród motocyklistów zalicza się sie Francuza Cyril’a Despres’a, który już czterokrotnie w swojej karierze triumfował w rajdzie Dakar (2005, 2007, 2010, 2012). Na starcie nie zobaczymy największego rywala francuskiego motocyklisty Marc’a Comy. Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategorii samochodów. Warto wymienić takie nazwiska jak Nasser Al-Attiyah i Lucas Cruz (konstrukcja Buggy, nr 300), Carlos Sainz (Buggy, nr 303), Stephane Peterhansel i Jean Paul Cottret (Mini All4 Racing, nr 302), czy też Giniel de Villiers (Toyotą Hilux, nr 301). Wszyscy wyżej wymienieni uczestnicy wygrywali rajd Dakar co najmniej raz, czasami w innych kategoriach. W kategorii ciężarówek warto wspomnieć o dwóch zwycięzcach: Gerard de Rooy, Tom Colsoul i Darek Rodewald, holendersko-belgijsko-polski team jedzie Iveco Cursorem 13 (nr 500) oraz Hans Stacey i Detlef Ruf i Bernard Der Kindern (Iveco Cursor 13, nr 504).
Niestety rajd zakończył się już dla Krzysztofa Hołowczyca na 3 etapie. Jak informuje przyjaciel i menedżer kierowcy Andrzej Kalitowicz do wypadku Polaka doszło na pustyni, około 40 km od miasta Pisco, a „samochód Hołowczyca i Palmeiro wylądował przy dużej prędkości z 2-3 metrowego uskoku na przód, stroną Krzysztofa”. Po całym zdarzeniu auto nadawało się do dalszej jazdy i panowie kontynuowali wyścig, niestety Hołowczyc odczuwał bardzo silne bóle żeber oraz kręgosłupa i ostatecznie załoga musiała przerwać wyścig.
Wstępna diagnoza medyczna wykazała, że Krzysztof Hołowczyc ma uraz kręgosłupa oraz ma złamanych kilka żeber. „Hołek” został odtransportowany helikopterem do wojskowego szpitala polowego w Pisco. Obecnie kierowca znajduje się w szpitalu w Limie, w którym zostanie jeszcze kilka dnia, a następnie przewieziony zostanie do Polski.
Niestety „Hołek” zakończył już swój udział w rajdzie, może będzie miał więcej szczęścia za rok, jeśli wystartuje. Jesteśmy ciekawi jak poradzą sobie inni Polacy. Jakie szanse ma debiutujący Adam Małysz według Was? My liczymy na dobrą postawę Jakuba Przygońskiego, który w zeszłym roku z powodu awarii silnika musiał się wycofać na 3 etapie oraz Jacka Czachora (przed rokiem na swoim KTM 450 uplasował się na 13 miejscu).
biedny Krzychu 🙁