Czy obowiązkowa wymiana wszystkich praw jazdy z bezterminowych na terminowe jest legalna? Według niektórych senatorów to praktyka niezgodna z konstytucją. Czy Trybunał Konstytucyjny jednak sprawi, że nie trzeba będzie wymieniać prawa jazdy na terminowe?
Zgodnie z najnowszą ustawą, prawo jazdy kat. B wydane po 18 stycznia br. są ważne przez 15 lat. Z kolei wszystkie prawa jazdy kat. B wydawane wcześniej na okres bezterminowy będą musiały zostać wymienione w latach 2028-2033.
Według informacji, jakie opublikował Dziennik Gazeta Prawna senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zaskarżyli ustawę do Trybunału konstytucyjnego. Ich wątpliwość o zgodność z ustawą zasadniczą wzbudza m.in. zapis o konieczności wymiany dokumentów uprawniających do kierowaniem pojazdami z bezterminowych na terminowe. Według niektórych senatorów wątpliwości budzi cała ustawa – „Ograniczyliśmy się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, które budzą szczególne kontrowersje. Choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości” – powiedział Henryk Cioch, jeden z wnioskodawców skargi konstytucyjnej.
Pytanie, czy senatorom uda się przeprowadzić wniosek. Wielu kierowców na to liczy, ponieważ wymiana prawa jazdy stanowi mimo wszystko kłopot.