Co 12 miesięcy jesteśmy zobowiązani do kupowania określonych ubezpieczeń. W Polsce każdy posiadacz samochodu musi kupić polisę OC – regulowane jest ono ustawą. Natomiast pozostałe ubezpieczenia to nieobowiązkowe świadczenia, które można zakupić sobie według własnego uznania. Kupując ubezpieczenie warto zwrócić uwagę na tabelkę bonus/malus, czyli zniżki i zwyżki. W poprzednim artykule pisaliśmy o zniżkach, w tym dowiecie się wszystkiego o tak nielubianych przez kierowców zwyżkach.
Zwyżki – niestety!
W poprzednim artykule poruszyliśmy problem wysokości składek. Tutaj pokrótce przypomnijmy od czego zależy jej wysokość. Na samym początku należy pamiętać, że wysokość składki jest różna dla poszczególnych klientów i zależy ona od takich czynników jak m.in.: wiek pojazdu, wiek kierowcy oraz jego doświadczenie, płeć kierowcy, marki pojazdu, miejsca rejestracji, przebiegu jazdy. Kierowcy uwielbiają zniżki i to właśnie dzięki nim co roku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jednak pamiętajmy, że jest jeszcze druga strona medalu. W tabeli bonus/malus ubezpieczyciel przygotował nie tylko warunki przyznawania zniżek, ale również określił przyznawanie zwyżek. Jeśli nie pamiętacie jak wyglądała taka tabela to odsyłamy Was do ponownego przeczytania naszego artykułu Wszystko o ubezpieczeniach – dla kogo zniżki. Wracając do zwyżek, to na początku należałoby wyjaśnić co to w ogóle jest. Najogólniej rzecz ujmując zwyżki to nic innego jak podwyższenie składki przez ubezpieczyciela. Najczęściej wiąże się je z:
- kierowcą – wpływ na zwyżki ma wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy,
- samochodem – wpływ na zwyżki ma marka, przebieg, wiek,
- zakresem ubezpieczenia – czyli zależy od wykupionego udziału własnego, czy też amortyzacji.
Dla kogo zwyżki?
Nie ukrywajmy – zwyżek po prostu nikt nie lubi, to przez nie musimy płacić wyższą składkę. Niestety każdy ubezpieczyciel je posiada i musimy się z tym pogodzić. Najgorzej mają młodzi kierowcy do 25 roku życia – to właśnie im najczęściej przytrafiają się wypadki na drogach. Jednak należy tutaj zaznaczyć, że młodzi kierowcy nie są cenionymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych i bardzo często na starcie dostają zwyżki nawet wysokości 50%. Zaznaczyć należy, że osoby te kupują po raz pierwszy polisę ubezpieczeniową i nigdy nie spowodowały wcześniej kolizji – po prostu ubezpieczyciele „automatycznie” w taki sposób „honorują” młodych kierowców. Na wysokość zwyżek mają wpływ trzy kategorie, które zostały wymienione wcześniej – im powodujemy więcej wypadków tym nasza składka jest wyższa. Łatwego życia nie mają również posiadacze starszych pojazdów, które narażone są dużo bardziej na awarie niż nowe auta. Bardzo duży wpływ na zwyżki ma przeznaczenie auta – kierowca pojazdu prywatnego nie otrzyma takiej zwyżki jak właściciel np. taksówki. Właściciele takich pojazdów jak taksówki, czy aut przeznaczonych do nauki jazdy mogą zapłacić nawet 100% lub 200% więcej niż posiadacz prywatnego pojazdu.
Mamy nadzieję, że artykuły Wam się podobały. Śledźcie uważnie naszego bloga, bo już niedługo kolejne cenne informacje z zawiłego świata ubezpieczeń.