Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie sytuacje mogą spowodować, że straci uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Polskie prawo bardzo wyraźnie określa, kiedy policja lub inne służby porządkowe mają prawo zatrzymać prawo jazdy. Warto o nich pamiętać, ponieważ pozbawienie możliwości prowadzenia auta może być bardzo dokuczliwe i mieć daleko idące konsekwencje.
Przede wszystkim warto pamiętać, że są sytuacje, gdy policja zatrzymując nasze prawo jazdy może nam wydać ważne siedem dni pokwitowanie, uprawniające do prowadzenia auta. Przez tydzień mamy możliwość wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i wyrobienia nowego dokumentu lub odzyskania starego. Dotyczy to przypadków, gdy:
-
prawo jazdy jest nieczytelne lub tak zniszczone, że nie istnieje możliwość potwierdzenia tożsamości właściciela
-
upłynął termin ważności dokumentu
-
zachodzi podejrzenie, że mógł być on podrobiony lub w jakiś sposób zmieniany
Te sytuacje nie skutkują realnym odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu, wymagają jedynie zgłoszenia się do urzędu starostwa i wyrobienia nowego dokumentu lub przekonania urzędników, że nikt nie ingerował w jego treść.
Istnieją także zdarzenia, które wiążą się z czasowym lub trwałym odebraniem uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Wyróżnić tu można:
- uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- sytuację, gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy (a wzmianka znajduje się w ewidencji),
- sytuację, gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
- przekroczenie przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
- przekroczenie przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku podejrzenia jego przerobienia lub podrobienia, Policja przekazuje niezwłocznie (nie później niż w ciągu 7 dni) według właściwości: sądowi, prokuratorowi lub staroście.
W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości kierowcy lub zawartości w jego organizmie środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeśli jednak wynik badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.