Na temat alkomatów zdania są podzielone. Jedni uważają je za bardzo przydatne i twierdzą, że posiadać je powinien każdy kierowca. Inni natomiast są zdania, że wystarczy odwiedzić komendę, by wiedzieć, czy można dalej prowadzić.
W ostatnich latach alkomat stał się bardzo popularnym urządzeniem. Bogata oferta na rynku i stosunkowo niskie ceny sprawiły, że coraz częściej tego typu urządzenia pojawiają się u osób prywatnych. Za kilkaset złotych dostępne są modele z sensorami elektrochemicznymi czyli zapewniającymi doskonałą dokładność pomiarów.
Zastosowanie alkomatów jest bardzo szerokie, zaczynając od użytkowników prywatnych a kończąc na służbach mundurowych. Najważniejszą zaletą stosowania testerów jest nasze bezpieczeństwo. Samokontrola stała się modna, coraz więcej kierowców posiada alko-tester a co najważniejsze korzysta z niego.
Bardzo często alkomaty kupują firmy i instytucje, które sprawdzają systematycznie swoich pracowników pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Pracownicy pod wpływem alkoholu stanowią bardzo poważne zagrożenie w miejscu pracy. Alkomat pojawia się również w szkołach, gdzie nauczyciele sprawdzają swoich wychowanków. Bary i restauracje też znajdą na rynku sprzęt do swoich lokali, są to urządzenia do montażu na ścianie a pomiar można wykonać po wrzuceniu monet o określonej wartości. Jako ustniki w tych urządzeniach stosuje się słomki do napojów. Zapewnia to wysoką higienę.
Jak wybrać alkomat?
Podstawowy podział jaki stosuje się wśród alkomatów to podział ze względu na zastosowany w nich czujnik. Wśród alkomatów przeznaczonych do użytku indywidualnego wyróżnia się więc alkomaty z sensorem półprzewodnikowym i z sensorem elektrochemicznym. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są niewątpliwie tańsze ale i mniej dokładne. Ponadto urządzenia wyposażone w ten czujnik wymagają kalibracji po około 200-300 pomiarach. Lepsze od sensorów półprzewodnikowych są niewątpliwie alkomaty z sensorem elektrochemicznym, które są dokładniejsze i trwalsze.
Tak więc już na tym etapie, chcąc wybrać alkomat powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie, do czego on ma nam służyć? Jak często będziemy go używać? Jeżeli używamy alkomat raz na kilka tygodni albo nawet wykonujemy co weekend ze 2-3 pomiary to łatwo policzyć iż w ciągu roku wykonamy tych pomiarów zaledwie 100-150, a należy również pamiętać iż zarówno alkomaty półprzewodnikowe jak i elektrochemiczne powinno się kalibrować co 12-18 miesięcy niezależnie od ilości wykonanych pomiarów, jeżeli chcemy aby jego wskazania były jak najbliższe prawdzie. Kolejne pytanie powinno brzmieć, jak dokładne wskazania nas interesują? Czy potrzebujemy informacji z dokładnością do dziesiętnych części promila, setnych? A może nawet tysięcznych?
Gdy już odpowiemy sobie na powyższe pytania mamy jako taki pogląd na sprawę i możemy zabierać się do przeglądania ofert. Jeżeli uznaliśmy iż nie potrzebujemy super dokładnego sprzętu a alkomat będzie przez nas używany okazjonalnie to nie ma sensu wydawać 500 złotych na sprzęt który i tak nie będzie przez nas wykorzystany. W takim przypadku warto rozejrzeć się za alkomatami z sensorem półprzewodnikowym. W tym miejscu chcielibyśmy odradzić zakup wszystkich alkomatów które kosztują mniej niż 50 złotych oraz tych do których nie ma możliwości założenia ustnika, (poza profesjonalnymi alkomatami bezkontaktowymi przeznaczonymi do wstępnej kontroli np. alcoscan bezkontaktowy) gdyż nierzadko alkomaty te są obarczone nawet 20 procentowym błędem i są to raczej gadżety aniżeli w pełni funkcjonalne urządzenia.