Niedawno przeprowadzone kontrole wykazały, że aż dziesięć procent części samochodowych nigdy nie powinno było zostać zamontowanych w samochodzie!
Każdy z nas ma już za sobą jedną lub kilka, a nawet kilkanaście wizyt u mechanika. Każdy z nas przekonał się również o tym, że takie naprawy bardzo często są kosztowne, części z nich można byłoby uniknąć, gdyby nie montaż wadliwych części. W tym roku przeprowadzone badania dowiodły, że aż jedna na dziesięć części samochodowych była wadliwa oraz została wycofana z produkcji. Dane takie zostały przedstawione w wynikach podsumowujących pierwsze półrocze 2013 r. Kontrolą zajęła się firma Exact Systems – przedsiębiorstwo zajmuje się kontrolą jakości w branży motoryzacyjnej.
Samochody składają się z około 8-10 tys. części, a każda z nich powinna być nie tylko najwyższej jakości, ale również winna się charakteryzować niezawodnością. Niestety z ich jakością bywa już różnie, o czym świadczy chociażby fakt, że tylko w przeciągu pierwszego półroczna 2013 r. producenci wezwali do akcji naprawczych ponad 72 tys. samochodów.
Należy pamiętać, że liczba aut posiadających elementy, które wymagają naprawy jest znacznie wyższa, jednak do oficjalnych statystyk zgłaszane są tylko usterki, które znacznie wpływają na funkcjonowanie samochodu, lub nawet stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników tych pojazdów. W porównaniu z innymi krajami, odsetek wadliwych części w Polsce znajduje się blisko średniej europejskiej. Niestety trochę nam brakuje chociażby do naszego zachodniego sąsiada, u którego wadliwość części samochodowych nie przekracza 6,5 proc. Na pocieszenie możemy dodać, że najgorzej mają użytkownicy pojazdów w Rosji, gdzie wadliwość elementów sięga prawie 30 proc.
Niestety jeszcze żaden koncern motoryzacyjny nie wyprodukował bezawaryjnego auta, jednak przy zakupie samochodu warto kierować się rankingami awaryjności pojazdów. Według niemieckiej organizacji TUV, najmniej awaryjnym samochodem jest Volkswagen Polo, na drugim miejscu uplasowała się Toyota Prius, kolejne auta to Mazda 3, Audi Q5, Toyota Avensis oraz Volkswagen Golf Plus. Ranking został opracowany na podstawie wyników okresowych przeglądów.