Ekspresowe włamanie do auta? Wystarczy zostawić samochód na kilka minut. Mimo, że w przeciągu ostatniej dekady liczba kradzieży samochodów spadła aż o 66 procent, to nadal wciągu jednego dnia jest okradanych około 300 aut. Ginie drogi sprzęt i bagaże.
Według statystyk blisko 70 proc. uważa włamanie do swojego auta za mało prawdopodobne, zaś 57 proc. ankietowanych ocenia, że Policja jest skuteczna w walce z przestępczością. Z roku na rok Polacy mniej się obawiają włamania do mieszkania czy samochodu. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji 19,3 proc. respondentów deklaruje takie obawy.
Do kradzieży dochodzi zwykle popołudniami, kiedy właściciele zostawiają auta na chwilę. Wtedy najczęściej cenne rzeczy są na widocznych miejscach. Złodziei interesuje: GPS, laptop, damska torebka czy teczka wystająca spod siedzenia. Jednak niezmiennie od lat, najczęściej kradzione są radia samochodowe. Schemat przeważnie wygląda podobnie. Najpierw złodzieje oglądają samochód. Patrzą czy jest w nim coś wartego kradzieży. Potem podchodzą, wybijają szybę i zabierają to, co ich zainteresowało. Złodziejom na okradzenie samochodu wystarcza pięć sekund. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które być może pomogą nam uniknąć włamania. Parkując w miejscu o małym natężeniu ruchu pieszych należy przyjąć za pewnik, że jest to miejsce zagrożone włamaniem do samochodu.
Wychodząc z auta na krótką chwilę nie należy pozostawiać wewnątrz, w widocznym miejscu torby oraz innych cennych przedmiotów. Jeśli widzimy, że ktoś nas obserwuje lepiej zabrać cenne rzeczy ze sobą. O każdorazowym zabieraniu ze sobą panela radioodtwarzacza wspominać nie trzeba-nauczeni doświadczeniem mamy ten nawyk we krwi. Świadomość wskaźnika włamań samochodowych pomoże nam przezwyciężyć lenistwo i schować to co cenne w bagażniku.