Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Na rynku ubezpieczeniowym dostępny jest szereg innych ubezpieczeń: assistance, autocasco, NNW itd. Aby ubezpieczenie było ważne należy w określonych terminach opłacać składki – płatność można rozłożyć na dogodne raty. Praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dla swoich klientów przygotowały szereg zniżek.
Składki
Większość ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce jest płatnych – darmowe dorzucane są jako gratisy do niektórych ubezpieczeń. Wysokość składki dla każdego kierowcy jest inna, zależy to od kilku zmiennych:
- czasu eksploatacji pojazdu – posiadacze starszych aut płacą wyższe składki,
- wieku posiadacza auta – niestety im młodszy jest kierowca tym jego składka jest wyższa,
- płci – na wyższe zniżki mogą liczyć kobiety (jeżdżą bezpieczniej),
- pojemności silnika,
- miejsca rejestracji pojazdu (miasto, województwo) – mieszkaniec Krakowa, będzie płacił wyższą składkę niż mieszkaniec Piły. Na taki stan rzeczy ma wpływ m.in. liczba wypadków w określonym województwie.
Na jakiej podstawie przyznawane są zniżki?
Każdy ubezpieczyciel przewidział coś takiego jak bonus/malus, czyli zniżki/zwyżki. W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się zniżkami. Na wstępie należy zaznaczyć, że każde towarzystwo posiada swoje własne wytyczne i na ich podstawie liczone są zniżki. Taka tabelka podzielona jest na klasy – w zależności od przebiegu naszego ubezpieczenia możemy w ciągu roku awansować o klasę w dół, ma to miejsce, jeśli nasza jazda była bezszkodowa. Natomiast w przypadku szkody jesteśmy przesuwani klasę wyżej, co w rezultacie będzie wiązało się z wyższą składką.
Najczęstsze zniżki – dla kogo?
Bądźmy szczerzy, każdy kierowca kocha zniżki. To dzięki nim możemy w ciągu roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Aby uzyskać zniżki musimy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim najczęściej zniżki przyznawane są osobom, które mogą poszczycić się bezszkodową jazdą przez 12 miesięcy. Najwyższą zniżką jest ta wysokości 60% – uzyskują ją kierowcy, którzy przez kilka lat nie byli sprawcami żadnych szkód. Należy zaznaczyć, że obecnie jeden z ubezpieczycieli oferuje zniżkę wysokości 70%. Ponadto warto pamiętać, że do uzyskania maksymalnej zniżki jest różne dla poszczególnych ubezpieczycieli – w towarzystwie A taką zniżkę możemy otrzymać już po 3 latach, w towarzystwie B dopiero po 7 latach. Ale to nie jedyna możliwość otrzymania zniżki – warto dokładnie zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych i dokładnie przyjrzeć się za co możemy otrzymać profity. Kolejną częstą zniżką jest ta, którą otrzymujemy za przedłużenie polisy u tego samego ubezpieczyciela. Jeśli jesteśmy zadowoleniu z obecnego ubezpieczyciela to powinniśmy kontynuować polisę u niego, w ten sposób otrzymamy kolejną zniżkę. Chociaż od jakiegoś czasu zauważa się trend, gdzie wśród ubezpieczycieli honorowane są zniżki uzyskane u innych ubezpieczycieli – nie oszukujmy się, konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest duża i towarzystwa robią wszystko, by przyciągnąć klientów. W większości towarzystw zniżkę możemy otrzymać również za staż posiadania prawo jazdy – im dłużej jesteśmy jego posiadaczami, tym możemy liczyć na większą zniżkę. Nie od dziś wiadomo, że ubezpieczyciele nie przepadają za kierowcami, którzy co dopiero zdobyli prawo jazdy.
Zniżki, o których mało kto wie
Swoistą nowością na rynku jest oferta jednego z ubezpieczycieli – umożliwia on swoim klientom wybór określonych zniżek. Oznacza to mniej więcej tyle, że będziemy mogli sami zdecydować, czy składkę chcemy obniżyć o bezszkodowe lata, czy np. o zniżki współwłaściciela. Część ubezpieczycieli posiada, jak na razie dosyć „egzotyczne” zniżki. Wśród takich bonusów należy wymienić zniżkę za poruszanie się popularnym autem. Ponadto kilku ubezpieczycieli posiada ofertę skierowaną dla rodziców, którzy posiadają dzieci do określonego wieku. Zniżki te z reguły oscylują w granicach 5%.
W naszym kolejnym artykule poruszymy temat zwyżek. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy Selcar – skup aut.