Praktycznie każdy z nas w swoim życiu przynajmniej raz zetknął się ze słowem tuning. Pojęcie te można interpretować w dwóch płaszczyznach.
Część osób uważa, że tuning to nic więcej jak podrasowywanie i przerabianie samochodów, natomiast inni twierdzą że to styl życia – podkreślenie swojej indywidualności. Skąd takie interpretacje? Otóż słowo tuning pochodzi z języka angielskiego i oznacza strojenie lub regulację. Pozostając w obrębie motoryzacyjnym to tuning polega na modyfikowaniu seryjnych samochodów. Z roku na rok staje się to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. W samochodzie można zmodyfikować praktycznie każdy element, wszystko zależy przede wszystkim od możliwości finansowych właściciela oraz funkcji samochodu. Tuning dzieli się na dwie zasadnicze kategorie:
– tuning optyczny (muckowy),
– tuning mechaniczny.
Początkowo za tuning uznawano jedynie przeróbki, które wpływały na zwiększanie osiągów pojazdu. Obecnie, za sprawą komercjalizacji, za modyfikację uważa się również przerobienie elementów stylistycznych auta.
Tuning otwarty jest na nowoczesność, tym samym, tuningowcy bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw techniki. Mowa tutaj oczywiście o tuningu elektronicznym, który podobnie jak tuning mechaniczny, charakteryzuje się ulepszaniem właściwości trakcyjnych oraz zwiększaniem mocy, ale wszystko dzieje się w obrębie oprogramowania jednostki napędowej. Najczęściej stosuje się tuning chipowy – dokonuje się go w sterownikach motoru.