Większość kierowców po otrzymaniu mandatu niezwłocznie reguluje otrzymaną karę. Jednak niektórzy kierowcy nie płacą za swoje wykroczenia, nie dokonują płatności, bo albo zapomnieli o mandacie albo mają nadzieję, że w końcu się on przedawni. Sprawdź kiedy mandat się przedawnia!
Kiedy możemy otrzymać mandat?
Mandat wystawia funkcjonariusz, gdy złapał kierowcę na popełnieniu wykroczenia lub zaraz po tym zdarzeniu. Karę można otrzymać również, jeśli policjant naocznie stwierdzi popełnienie wykroczenia, pomimo to, że sprawcy nie było na miejscu zdarzenia (np. nieprawidłowo zaparkowany samochód) albo jeśli kierowca popełnił wykroczenie, ale nie został zatrzymany. W pierwszym wypadku mandat musimy uregulować w ciągu 14 dni, w drugim przypadku mamy 90 dni, natomiast w trzecim mamy aż 180 dni od ujawnienia czynu. Po upływie tego terminu kara wymierzana jest przez sąd, na wniosek organu ścigania.
Jaki mandat możemy otrzymać?
Jeśli kierowca został złapany na gorącym uczynku mandat może zostać zapłacony natychmiast u policjanta, dotyczy to osób czasowo przebywających w Polsce lub nie posiadających stałego miejsca zamieszkania. Grzywna może być również kredytowana, czyli jest ona wystawiana za potwierdzeniem odbioru – w tym wypadku mandat musimy zapłacić w ciągu 7 dni. Kolejnym rodzajem grzywny są mandaty zaoczne – otrzymuje je kierowca, który nie został zatrzymany w momencie popełniania wykroczenia. Policjant musi zostawić mandat w takim miejscu, aby kierowca mógł go znaleźć.
Kiedy przedawnia się mandat?
Mandatem nie może zostać ukarany kierowca za wykroczenie, które zostało popełnione przed rokiem – wyjątek ma miejsce, jeśli organy ścigania zdążyły wszcząć już postępowanie. W takim wypadku prawomocne orzeczenie musi zostać przekazane w ciągu dwóch lat od popełnienia wykroczenia – po upływie tego terminu kierowca nie jest pociągany do odpowiedzialności. Mandat kredytowany staje się prawomocny z momentem pokwitowania jego odbioru przez kierowcę, mandat zaoczny staje się prawomocny gdy zostaje zapłacony. Jeśli mandat zaoczny nie zostanie uregulowanym w dalszym toku trafia on do sądu i staje się prawomocny po wydaniu orzeczenia sądu. W takim wypadku mandat ulega przedawnieniu w ciągu trzech lat od uprawomocnienia się mandatu.
Nieopłacony mandat
Ściągniecie mandatu z tytułu niezapłaconego mandatu regulowane jest przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za wyegzekwowanie zapłaty odpowiedzialny jest naczelnik Urzędu Skarbowego, któremu podlega kierowca. Urząd zajmie się sprawą, jeśli otrzyma tytuł wykonawczy od odpowiedniego organu, może to być prezydent miasta, wójt, Urząd Wojewódzki.
Urząd Skarbowy najczęściej korzysta z możliwości ściągnięcia należności z nadpłaty podatku. Grzywna może zostać ściągnięta z dochodów kierowcy, czyli odpowiednia kwota może zostać pobrana z pensji, emerytury czy też renty. Dodatkowo urząd może złożyć wniosek do banku o zajęcie środków pieniężnych na koncie. Jeśli wszystkie powyższe działania zawiodą Urząd Skarbowy może zaangażować poborcę podatkowego, który ma prawo zająć majątek ruchomy np. sprzęt elektroniczny – poborca nie może zająć urządzeń służących do pracy zarobkowej. Należy pamiętać, że od mandatów nie są naliczane odsetki, ale jeśli należność ściągana jest przez Urząd Skarbowy to każdy kierowca powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi.
Według nas najlepiej zapłacić za mandat w odpowiednim terminie, co pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić nerwy, ale przede wszystkim nie narazi nas na dodatkowe koszty, które mogą znacznie podnieść wysokość mandatu.